Jeftiniji i brži platni promet u evrima

Bez autora
Dec 08 2024

Finansijske institucije u BiH intenzivno usklađuju propise sa Evropskom unijom kako bi i ova zemlja što prije pristupila jedinstvenom području plaćanja u evrima (SEPA), a što bi donijelo daleko niže provizije kod prekograničnih transakcija, te brži i efikasniji platni promet.

Naveli su to za "Glas Srpske" u Centralnoj banci BiH pojasnivši da se, u slučaju BiH, regulativa koja se odnosi na reformu platnih usluga donosi na nivou entiteta.

- Centralna banka, entitetska ministarstva finansija, agencije za bankarstvo i Udruženje banaka BiH, zajedno rade na pripremi preduslova za aplikaciju u SEPA područje. Aktivnosti su intenzivirane kako bi se proces ubrzao, imajući u vidu značaj ove reforme za građane i ekonomiju BiH. Radimo i na modernizaciji platnih sistema - naveli su u Centralnoj banci.

Pojašnjavaju da istraživanja pokazuju da trenutno pravna i fizička lica u zemljama zapadnog Balkana plaćaju šest puta veće provizije za prekogranične transakcije nego građani i firme u SEPA području.

- Značaj za ekonomiju BiH od ulaska u SEPA područje bio bi izuzetno veliki s obzirom na to da sa zemljama u tom području BiH ima više od 80 odsto uvozno-izvoznih aktivnosti, te da većina dijaspore koja doznakama generiše oko deset odsto BDP-a BiH živi u zemljama koje su članice SEPA - objasnili su u Centralnoj banci, navodeći da bi ovaj korak bio potencijal za dalji rast domaćeg BDP-a.

Pojašnjavaju i da se ulaskom u jedinstveno područje plaćanja u evrima postižu jeftinije platne transakcije, dodatni korak za članstvo u EU, zatim bolja investiciona klima, stvara se preduslov za rast tržišta kapitala, zatim povećavaju formalni novčani tokovi, a smanjuje siva ekonomija.

Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić rekao je za "Glas Srpske" da je svaka aktivnost koja doprinosi smanjenju troškova u okviru međunarodnog plaćanja dobra.

- Naši privrednici trenutno imaju velike troškove prilikom transfera novca putem "SWIFTA" i to predstavlja značajan trošak za većinu kompanija. Ukoliko bismo mogli uticati da se ti troškovi smanje, to bi za privredu bilo i te kako korisno. Svaki trošak koji dodatno opterećuje privredu utiče na konkurentnost proizvoda - istakao je Račić.

Naglasio je da ukoliko SEPA donosi povoljnije uslove privrednicima, ne treba čekati sa pristupanjem već ubrzati procedure kako bi privrednici već od iduće godine osjetili benefite.

Crna Gora je prva zemlja zapadnog Balkana koja je ušla u jedinstveno područje plaćanja u evrima, a isto očekuje i Srbija u veoma kratkom roku.

Članstvo

U Centralnoj banci BiH kažu da trenutno SEPA područje obuhvata 36 zemalja sa populacijom većom od 500 miliona stanovnika gdje se godišnje izvrši više od 150 milijardi elektronskih transakcija, sa više od 8.000 finansijskih institucija i više od 25 miliona poslovnih subjekata.

- Evropsko platno vijeće kao relevantno tijelo u razvoju SEPA je ostavilo mogućnost zemljama koje nisu u geografskom i političkom SEPA opsegu da apliciraju za članstvo, te tako dalo mogućnost državama da se kroz ispunjenje kriterijuma približe EU što i jeste jedan od prioriteta BiH. Takođe, u Planu rasta EU za zemlje zapadnog Balkana uključenje u SEPA područje je predviđeno kao jedna od ključnih aktivnosti – naveli su u Centralnoj banci.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik